Board of Directors Award Honorees
Volunteer of the Year Recipients
1997-1998 Jack Goddard '50*
1998-1999 Bill Woods '77
1999-2000 Wolfgang Karl Heim '80
2000-2001 Bill Woods '77 and Bob Novell '67
2001-2002 Marshall Sale '62
2002-2003 Carl See '99
2003-2004 Daniel L. Freeman '96 and Karl M. Schade '96
2004-2005 Robert K.W. Yih '77
2005-2006 Paulette R. Geragos '85
2006-2007 Wendy L. Verba '86
2007-2008 John McDowell '79
2008-2009 Shari Weintraub '84
2009-2010 Jack Haskell '50*
2010-2011 Douglas L. Peterson '80
2011-2012 Eric Affeldt '79
2012-2013 Joshua A. Bornstein '02
2013-2014 John Taylor '64
2014-2015 Camilo A. Cuellar '09, Katelyn M. Walker '10, and April F. Weathers '12
2017-2018 Susan Matteson King '85 P'18
Class Liaison of the Year
2007-2008 Jake Zimmerman '96
2008-2009 Kenneth Gilbert '73
2009-2010 Clint Greenbaum '79
2010-2011 Robert E. Long '52*
2011-2012 Tom Bernstein '55
2012-2013 Tammie Krisciunas '83
2013-2014 Bob Beasley '59
2014-2015 Richard Meyers '60*
2017-2018 Tammie Krisciunas '83
2022-2023 Robin Bartlett '67
Chapter of the Year Winners
1997-1998 Washington DC
1998-1999 New York
1999-2000 Seattle
2000-2001 Inland Empire
2001-2002 San Francisco
2002-2003 Sacramento
2003-2004 New York
2004-2005 Los Angeles
2005-2006 Los Angeles
2006-2007 Washington DC
2007-2008 Washington DC
2008-2009 Orange County
2009-2010 New York
2010-2011 New York
2011-2012 Bay Area
2012-2013 Greater Asia
2013-2014 Los Angeles
2014-2015 Santa Barbara
2015-2016 New York
2017-2018 New York
2018-2019 Bay Area
2022-2023 San Diego
Student Citizenship Award Winners
1952 Kirk Kroloff '52*
1953 Peter D'Evelyn '53*
1954 Harold Joaning '54*
1955 Robert Howard '55
1956 Harry Reynolds '56*
1957 Howard Randolf '57
1958 Phillip Marsh '58
1959 Nick William '59*
1960 Michael Anderson '60*
1961 Peter Drewliner '61
1962 Gary Chaffee '62
1963 Patrick Riley '63*
1964 Fred Lazarus IV '64
1965 Scott Keep '65
1966 John McGuire '66
1967 Larry Cross '67*
1968 Stephen Tessler '68
1969 Thomas Livingston '69
1970 Jeffery Walter '70
1971 Bruce Worthington '71
1972 Kenneth Block '72
1973 Kenneth Gilbert '73 and Walter Gips III '74
1974 Carlton Higbie III '74 and Frank Hobbs '74
1975 Cary Davidson '75 and William Andrews '75
1976 Brandy Birtcher '76
1977 Jerome Heisler '77 and
1979 Michael Weinstein '79
1980 Alex Crutchfield '78, David Stark '77, and Scott Wolff '80
1981 Megan Scott-Kakures '81
1982 Johnny Ellis, Jr. '82* and Margaret Knott '82
1983 Johanna Butler '83 and Edmond Eger III '83
1984 George Durham III '84
1985 Bill Gamble '85
1986 Lisa McCaffrey '86
1987 Jason Anthony '87 and Erin McKenna '87
1988 Patricia Neff '88
1989 Laura (Gilmone) Lencioni '89
1990 Christine Cwiertny '90
1991 Jennifer Novell '91
1992 Gregg Vanourek '92
1993 Gregory Rasner '93
1994 Jason Goldberg '95
1995 Jori Hayner '95 and Chris Gooch '95
1996 Ashley Cole '96
1997 Chris Rattay '97
1998 Lynette Finch '98
1999 Carl See '99
2000 Matt Sonne '00
2001 Whitney H. Walker '01
2002 Sarah L. Dixon '02
2003 Kofi Acquaah-Arhin '03
2004 April E. Wilson '04
2005 Katie S. Burgess '05
2006 Lindsay L. Tragler '06
2007 Nicholas A. Zosel-Johnson '07
2008 Rebecca Offensend '08
2009 Naomi Bagdonas '09
2010 Courtney Dern '10 and Shamil Hargovan '10
2011 A.J. Harris '11
2012 Greg Zahner '12
2013 Jessica Dang '13
2014 Remy Pinson '14
2015 David Leathers '15 and Marguerite Giles '15
2016 Katharine Eger '16 and Benedict Turner '16
2017 Kristen Brackmann '17 and Tyler Finn '17
2018 Tarah Gilbreth '18 and Brendan MacDonald '18
2019 Conner Bloom '19 and Amiya Narula '19
2020 Kylie BErnardi '20 and Santiago David '20
2021 Grace Wang '21
2022 Lucie Kapner '22 and Carson Stubstad '22
2023 Zach Fogel '22 and Lizzie Iwicki '23M'23
William Dickinson Athletic Award Winners
1960 Jean Goity - Baseball
1961 George Kroon – Track & Field
1962 Carl Strona - Football and Frank Myers – Baseball
1963 Peter Lawrence – Water Polo, Swim
1964 Bill LaRock – Track & Field, Football
1965 Norm King - Basketball
1966 Dave Arkell - Football
1967 George Saunders - Football
1968 Bill Harmsen - Basketball
1969 Karl Graeber - Swim
1970 Joe W. Moore - Baseball
1971 Bob Hayes - Baseball and Greg Hayes - Baseball
1972 David Wells – Baseball, Basketball
1973 John E. Allen - Football
1974 Brian Buchanan - Football and Jim Webster - Football
1975 Dave Waterhouse - Basketball; Steven Lopez - Baseball; Dave Doss - Soccer
1976 Eric Haley - Football
1977 Dave Stark - Soccer
1978 Stuart Duvall - Basketball
1979 Nick Murane - Soccer
1980 Gary Birkenbeuel - Baseball
1981 Mike Williams - Baseball
1982 Curt Hagfeldt – Football, Basketball and Alicia Hall – Basketball
1983 Skip Sanzeri - Baseball
1984 Geoff Russell - Golf
1985 Pete Roderique - Baseball
1986 Eric Exner - Baseball
1987 Jeff Sullivan – Football, Basketball
1988 Diane Silver - Track
1989 Colin Schmidt - Soccer
1990 Mark Whittle - Soccer
1991 Heather Finke - Volleyball
1992 Chris Mehnert- Football and Gregg Vanourek - Soccer
1993 Will Watson - Football
1994 Karen Marinko - Basketball
1995 Jay McCabe - Water Polo
1996 Ivan Zinn - Tennis
1997 Quang Leba - Water Polo, Track & Field and Andee Whalen – Soccer, Basketball
1998 Dianna Turner - Volleyball, Basketball, Track & Field;
Ryan Gomes – Football;
Kristopher Burrell - Tennis
2000 Steve Grove – Track & Field, Football
2001 Felicia Davis – Basketball
2002 Brad Kerston – Football
2003 Ben Scott – Track & Field, Football
2004 Ashley Fricks – Softball
2005 Tana Ross – Basketball
2006 Cory Edgmon – Basketball
2008 Krithi Narasimhan – Tennis
2009 Ryan Larsen – Football
2010 Cameron Hanson - Basketball
2011 Michelle Harvey - Softball
2012 William "Max" Mullen - Tennis
2013 Jennifer Najjar - Soccer
2014 Lauren Allen - Soccer
2015 LillyBelle Deer - Swimming/Diving & Water Polo and Samantha Kuntz - Soccer
2016 Kelsey Heflin - Soccer
2017 Kris Brackmann - Basketball
2018 Margaux Arntson - Volleyball
2019 Mac Cooney - Football
2020 Max Kirsch - Basketball
2021 Nick Parise - Football
2022 Samay Rahim - Men's Soccer
2023 William DeForest - Baseball
Link to Hall of Fame Recipients • Link to Wall of Fame Recipients